2015. október 19., hétfő

Endokrinológiai gyakorlat - a metformin, a methimazol és a végeláthatatlan inzulinok hónapja



Sziasztok!
Az őszi turnus tagjaként a hosszú-hosszú papírmunka és izgatott várakozás után végül megérkeztem oda, ahova az utóbbi hónapok unalmas pillanatainak ábrándozása hozott. Ám, mielőtt még a kemény gyakorlatokat elkezdtük volna, New York Cityt fedeztük fel, onnan pedig Amtrak vonattal szeltük át az államot. Ne higgyetek senkinek, aki azt mondja, hogy elég 4 nap; én még a New Yorkban eltöltött egy hét után is alig várom, hogy láthassam a hangulatos karácsonyi készülődést és, hogy pótoljak mindent, amit a new yorki barangolásból kihagytam!

Látogatóban Lady Libertynél

Az ősszel együtt érkeztünk Buffaloba, ahol az első napi ügyintézés, nagybevásárlás és beköltözés után; alig, hogy kipihentük a new yorki fáradalmakat, hétfőn már elkezdtem az endokrinológia gyakorlatot. Az utóbbi négy hetet a Diabetes and Endocrinology Center of WNY Maple Road 705. szám alatti szakrendelésén töltöttem, ami csupán másfél óra tömegközlekedésre és kicsit több, mint egy óra biciklizésre, autóval pedig 30-35 percre van a lakástól. Nem csoda, hiszen ez már Amherstben van, ami a szomszéd város – Buffaloval ellentétben pedig az Egyesült Államok egyik legbiztonságosabb települése – minderre a szokásos reggeli 30 perces amhersti kertvárosi sétám alatt derítettem fényt. Hiába kedves és nyugodt a környék, minden reggel és késő délután másfél óra utazás nem épp kellemes, így mindenképpen érdemes szerezni egy lelkes rezidens fuvart. (Ez egyébként nem mindig megy könnyen, nekem a harmadik hétre sikerült csak elintézni, hiába próbáltam szerencsétlen sorsú magyar hallgatónak tűnni, nem akadt senki Downtownból és az együttérzésnél és szörnyülködésnél legtöbbször elakadt a fuvarszerző hadjárat.) Aggodalomra semmi ok, mert szerdánként a Buffalo Generalban van a szakrendelés, ilyenkor mindig sokkal rövidebb a nap; a spanyolul tudóknak pedig figyelmébe ajánlom, hogy ilyenkor több a spanyol anyanyelvű beteg, és nagyon örülnek, ha az ember spanyolul makogva kérdezi, hogy hány egység az esti Lantus. 

Diabetes and Endocrinology Center of WNY a Maple Road 705. alatt

A távolság mellett más is nehezítette a dolgokat: a clinic a nyár végén költözött az új helyre, emellett pedig az utóbbi hónapban történt a papírformátumú chartról EMR-re, azaz electronic medical record rendszerre való áttérés. Mindez nekünk, hallgatóknak azt jelentette, hogy kevesebb lehetőségünk volt egyedül beteget vizsgálni, hiszen access code nélkül nem tudtuk rögzíteni az információkat. A rezidensekkel vagy fellow-kkal együtt is sokszor izgalmas a betegek kikérdezése, többször ők csak gépeltek a rendszerbe, én pedig kérdezhettem-vizsgálhattam a beteget. Ezután az attendingeknek kellett referálni, ahol mindig bevontak az eset megbeszélésébe, a beteget érintő döntések meghozásába; néha pedig elkísértem a fellow-kat konzíliumra, láthattam ökölnyi hypophysis tumort és valószínűtlenül hatalmas golyvát is. A második hétre már gyakorlottan néztem a laborértékeket, az előző DEXA leletet vagy szörnyülködtem a – nem ritkán előforduló – 14.2-es HbA1c értékeken; a gyakorlat végére pedig már a leggyakrabban előforduló endokrinológiai és diabetológiai kórképek teljes terápiás repertoárját megtanultam. Ez nem volt túl nehéz feladat, hiszen minden nap legalább 3-4 diabeteses és 1-2 hypothyreosisos vagy Basedow-kóros beteget vizsgáltunk és minden héten többször volt pajzsmirigyrákos, prolaktinomás, acromegáliás, Addison-kóros vagy épp inzulinpumpás beteg. Különösen azoknak ajánlom ezt a gyakorlatot, akik otthonosan szeretnének mozogni ezen betegségek kezelési lehetőségei közt.
A gyakorlatok mellett igyekeztünk kimozdulni és feltérképezni Buffalot. A hangulatos Elmwood village-i séták mellett Klári néni és Vince bácsi láttak minket vendégül meccsnézésre, találkoztunk a CTP-s magyar hallgatókkal, a hétvégéken pedig volt alkalmunk M.-éknél vendégeskedni, a Dent moziesten részt venni és megismerkedni a magyar közösség egy lelkes részével.

M.-éknél az őszi csapat
A híres-nevezetes „Dent mozi”

Az utolsó napsütéses hétvégén eljutottunk a Niagara vízeséshez, amit a kanadai oldalról csodáltunk meg, hazafele pedig még egy „kísértetkastélyba” is bemerészkedtünk.





Jól időzítettünk, hiszen azóta téli(esebb)re fordult az idő és, ahogy e sorokat írom, az első buffaloi hóesésünk (na jó, hószállingózásunk) is megérkezett…

2015.10.18.
Karádi Zsófia Nozomi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése