2018. augusztus 2., csütörtök

A valóra vált álom


Kedves Olvasók!
Alig hiszem el, hogy eltelt az első hónapom Buffaloban és eljött az idő, hogy én is megírjam első bejegyzésemet a blogra. Rólam ugyanis elmondható, hogy az összes korábbi beszámolót lelkesen olvastam végig a kiutazásom előtt és nagyon örültem, hogy némi betekintést nyújtanak az akkor még olyan távolinak tűnő buffaloi mindennapokba. Most pedig én kísérlem megtenni ugyanezt a következő turnusok diákjai és az érdeklődők számára.

Kezdeném azzal, hogy életem egyik legjobb döntésének tartom, hogy pályáztam, bár az ehhez szükséges papírok beszerzése nem volt a legegyszerűbb, lévén, hogy az ötödév őszi szemeszterét Erasmussal Münchenben töltöttem. Így tehát a pályázatomat is onnan küldtem be, az interjúra pedig külön hazautaztam. Ami a legfontosabb szerintem, hogy időben elkezdje az ember begyűjteni a szükséges dokumentumokat. Miután kiderült, hogy – legnagyobb örömömre – a nyári turnus tagjaként utazhatok az Egyesült Államokba, rögtön megkezdődött a további papírmunka. Ez többek között a hatodév megszervezését (az adott klinikáktól engedély kérése a külföldi gyakorlatra stb.), a Campus Mundi ösztöndíjra való pályázást, a vízum intézését és repjegy foglalását jelentette. Nekünk eleinte Rosette segített, ő volt tulajdonképpen a buffaloi kapcsolattartónk, aki sajnos kiérkezésünk előtt pár nappal kórházba került, így Éva néni (aki pedig időközben nyugdíjba ment) az, aki azóta is mindenben készséggel segít, mi pedig tényleg nagyon hálásak vagyunk neki ezért.

Rékával és Bálinttal együtt érkeztünk meg New Yorkba, ahol 3 teljes napot töltöttünk el, még mielőtt továbbutaztunk volna Buffaloba. Én az unokatesómnál laktam Brooklynban, ők Manhattanben, a jetlagnek köszönhetően pedig már hajnali 5-kor talpon voltunk, hogy elinduljunk felfedezni a várost. Természetesen szinte végig gyalogolva, maximum néhány percre leülve, míg elfogyasztottuk a kis elemózsiánkat (ami 90%-ban bagel volt). A tempónknak hála a legfontosabb helyeket bejártuk, példaként első nap: Brooklyn Bridge, Central Park, Staten Island Ferry (ingyenes!), 9/11 Memorial, The High Line (a személyes kedvencem), Times Square (nappali és esti fényekben is) és a Grand Central Terminal volt a program. Továbbá meglátogattuk a következő napokban – a teljesség igénye nélkül - a Rockefeller Center tetejét, St. Patrick’s Cathedralt, Coney Island-et, Metropolitan Museum of Art/MET-et, a Public Library-t, SoHo-t, Empire State Buildinget is és mindenfelé bóklásztunk Manhattanben. Engem teljesen elvarázsolt NYC, szerencsére szeptemberben a gyakorlatok végén ismét lesz lehetőségünk eltölteni ott néhány napot a hazautazásunk előtt.





Csütörtökön Megabusszal utaztunk tovább Buffaloba, ami elég olcsó és kényelmes is, a 3 napos sétálás után jól esett az egész napos buszozás. A lakásról néhány szót: két hálószoba, két fürdőszoba, egy nagy nappali, konyha és egy csodás kilátást nyújtó terasz tartozik hozzá, minden adott tehát ahhoz, hogy jól érezzük itt magunkat. Mindemellett a házban nemrég nyílt egy teljesen felszerelt fitness terem is, amelyet ingyenesen használhatunk, így talán a rengeteg fánk sem hagy maradandó nyomokat rajtunk.



A kórházhoz vezető csodaszép út


Hétfőn elkezdődtek a várva-várt gyakorlatok, én az első hónapomat a fantasztikus, hipermodern, csupán néhány hónapja megnyitott Oishei Children’s Hospital-ben töltöttem a gyermekneurológia csapattal. Lévén, hogy gyermekorvosnak készülök, ez a hónap számomra kiemelt jelentőséggel bírt és teljesen felül is múlta az elvárásaimat. Ez nagyrészt Dr. B. H.-nak köszönhető, aki a legaranyosabb és egyben leglelkesebb rezidens, akivel valaha találkoztam – tőle tényleg rengeteget lehetett tanulni nem csak gyermekgyógyászatról, neurológiáról, de a gyermekekkel és szüleikkel való kommunikációról is. Számomra igazi példakép lett ez alatt a 4 hét alatt. Minden reggel 8.30-ra érkezett a kis csapatunk (B. a vezető rezidens, egy attending, aki minden héten más volt, továbbá a 3-4 orvostan-hallgató), ekkor kaptunk egy (vagy több) beteget, akikről először a háttérinformációkat kellett kigyűjteni, majd elmenni megvizsgálni, aztán a többieknek és az attendingnek referálni. Ezután indultunk vizitelni, hogy együtt is megnézzük az összes aznapi beteget. Érdemes tudni, hogy nincs egy adott neurológiai osztály a kórházban, hanem a különféle részlegeken fekvő betegekhez (sürgősségi, újszülött osztály, intenzív osztály, általános gyermekgyógyászati osztály stb.) hívtak minket, amennyiben ideggyógyászati panasz is felmerült az adott gyerkőcnél. Így hát elég változatosak voltak a napjaink annak ellenére, hogy az esetek nagyobb részében valamilyen epilepsziáról volt szó, de emellett olyan ritka betegségekkel is találkoztam, amikről korábban még csak nem is hallottam. Mindezen kívül csütörtökönként journal club/mini konferencia is volt (pizzával, sütivel, salátával!), amin a mi kis csapatunk mellett több gyermekneurológus orvos és az EEG team tagjai is részt vettek. Nekünk, orvostan-hallgatóknak, minden héten egy-egy előadást kellett tartani vagy megadott cikkekből/témákból, vagy éppen az adott héten látott érdekes esetekről. Így lehetőségem volt egyszer a moyamoya betegségről, máskor a terápiás hypothermiáról, az epilepszia nem gyógyszeres kezeléséről vagy éppen az újszülöttkori reflexekről beszélni. Az utolsó napon pedig búcsú gyanánt és köszönetképpen egy nagy doboz fánkkal leptük meg a csapatot. Én tényleg nagyon megkedveltem itt mindenkit, bízom benne, hogy a következő rotációk során is hasonlóan barátságos légkör fogad majd.

A kórházban hihetetlenül gyorsan telt az idő, de emellett a szabadidőnket is -ami tulajdonképpen csak hétvégén volt- igyekeztünk tartalmasan eltölteni. Bár júliusban nem igazán utaztunk el messzebbre (ellenben a következő két hónapunkat teljesen betábláztuk, így szabad hétvégénk alig marad), de így is nagyon jól telt ez a hónap. Elkezdtük felfedezni a környéket, a várost, ami ebben a 3 hónapban az otthonunkat jelenti. A legelső Buffaloban töltött hétvégénken a vasárnap reggelt a St. Jude-ban kezdtük, ahol délelőtt magyar mise van és itt lehetőségünk nyílt megismerkedni nagyon kedves helyi magyarokkal is. Klári néni ekkor rögtön felajánlotta, hogy szívesen elvisz minket a Niagarához. Első megállóként a Hard Rock Caféba invitált meg minket egy isteni ebédre, majd elindultunk körbejárni a vízesést az amerikai oldalon, ami egyszerűen lenyűgöző. 




 A következő hétvégék sem teltek eseménytelenül. Egyszer Dr. M. I. hívott meg, hogy a foci VB döntőjét együtt szurkoljuk végig náluk, ugyanezen a hétvégén pedig átélhettük az igazi vurstli hangulatot az Italian Heritage Festival-on. Nyáron Buffalo igencsak bővelkedik programokban, ami legtöbbször valamilyen food fest vagy koncert szokott lenni. Július 4-ét a Canalside-on ünnepeltük, ahova Anna (Buffaloban született, Angliában élő, Máltán tanuló orvostanhallgató) és Zsófi is (aki az egész nyarat itt tölti) velünk tartott, őket Éva nénin keresztül ismertük meg. Ezután pedig legtöbbször velük kiegészülve szerveztünk közös programokat. Éva nénivel voltunk a Delaware Parkban Shakespeare Lear király című darabján, valamint elvitt minket a Fort Niagarához is, majd pedig együtt piknikeztünk a tóparton. Igazán kellemes napot töltöttünk együtt, jó érzés, hogy ilyen távol az otthonunktól is ennyire gondoskodó és kedves emberek vesznek körül minket.


Italian Heritage Festival


Július 4-én a Buffalo City Hall előtt - úton a Canalside-ra

Ezt a bejegyzést éppen Londonból (Ontario) írom, ugyanis Ákos szülei meghívtak minket magukhoz a hétvégére. Így hát pénteken a neurológia tesztvizsga megírása után bepattantunk az autóba, hogy felfedezzük Kanada egy kis szeletét. A Pinery Provincial Parkban kezdődött a szombat reggelünk, a gyönyörű Huron tó partján, este pedig egy fantasztikus hangulatú barbequezás következett. Kanadai kalandjainkat jövő hétvégén Torontoban, Péter bácsinál folytatjuk.
Már most úgy érzem, hogy rengeteg élményben volt részünk, de örömmel gondolok arra, hogy további 2 hónap hátra van, hogy még többet tanuljunk, tapasztaljunk és utazzunk USA-ban.
Köszönöm szépen ezt az egyedülálló lehetőséget a HMAA-nak és a Tempus Közalapítvány Campus Mundi ösztöndíjának!

2018. július 30.
Beniczky Nikolett Jusztina


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése