2019. november 24., vasárnap

Neurológiai gyakorlat a BGH-ben, Utazások


A buffalói csereprogram utolsó rotációját a Buffalo General Hospital neurológiai osztályán végeztem. Az itt töltött 4 hét alatt egy, az otthonitól merőben eltérő rendszer része voltam. A neurológiai betegek ellátása ugyanis nem egy külön ideggyógyászati osztályon zajlik, hanem a teljes kórház területén „lapulnak” betegek, akikhez neurológiai konzultációt kérnek. Ennek a struktúrának köszönhetően állandóan változott a betegcsoportunk, ez pedig nagyon érdekes diagnosztikai kihívást jelentett. Véget nem érő viziteink során rengeteget tanulhattam, mert a szakorvosok és rezidensek nagy hangsúlyt fektettek a medikusok oktatására. Hála az orvosok szoros együttműködésének és állandó kommunikációjának végigkísérhettem a diagnózisalkotás logikai menetét, az alternatív diagnózisok következetes kizárását és a legmegfelelőbb terápia kiválasztását. Az így szerzett tudásnak nagy hasznát fogom venni a jövőben, bármilyen szakterületen is kelljen majd helytállnom.

A magyar hallgatókat ezen a gyakorlaton vonják be leginkább az amerikai orvosképzésbe. Ennek megfelelően hetente előadásokat hallgatunk, házi feladatot kapunk, prezentációkat tartunk. Ezáltal hiteles képet kaphatunk a tengeren túli medikusok munkamoráljáról, szakmai naprakészségéről és világlátásáról.Érdemes ellátogatni a gyakorlat alatt a DENT Neurologic Institute-ba is, ahol a neurológiai képalkotás legmodernebb eljárásait nézhetjük meg, sőt akár az orvosi marihuana alkalmazásának New York state-re vonatkozó lehetőségeit is megismerhetjük.


Élet a kórházon túl

Hála a buffalói időjárásnak, a nyári turnusnak igazán szerencsés helyzete van. Nekünk kánikulamentes napsütéses nyarunk volt, így sokat voltunk a szabadban.A biciklizést, futást érdemes beiktatni a hétköznapokba akkor is, ha a tömegközlekedést preferáljátok kórházba járáshoz.Közeli kirándulások során érdemes ellátogatni mindenek előtt a Niagara vízeséshez, a Niagara erődhöz, a keleti part Grand Canyon-jának is nevezett Letchworth Nemzetiparkba, megnézni a Finger Lakes-t, evezni a Buffaloban a Canal side-on és okvetlen érdemes elmenni Fillmore-ba, ahol a nyár folyamán különböző táborokhoz várnak egészségügyi biztosítást. Aki igazán szeret futni, annak van alkalma bőven versenyezni is, mert a környéken számos rendezvénnyel várják a futókat. Érdekes lehet ellátogatni a helyi sport csapatok meccseire is. Mi baseball meccsre kaptunk meghívást, de a jéghoki és amerikai foci is autentikus Buffaloban.Sporton kívül kulturális és gasztronómiai élményben is lehet részünk Buffalóban. A Delaware Parkban a nyár folyamán két különböző színdarabbal várja a nézőket a helyi amatőr színtársulat a „Shakespeare in the park” buffaloi változataként. A Klein Hall biztosítja Buffalo komolyzenei életét. Alkalmunk volt a buffaloi filharmonikusok egy ünnepi koncertjére eljutni, ami szintén segített jobban megismerni a várost.  A Street Food fesztiválon a város legtöbb étterme kint standol és apró finomságokkal várja az arrajárókat. Az Elmwood negyedben pedig bármikor tehetünk egy sétát, hogy megismerjük a lakáshoz legközelebbi hangulatos beülőhelyeket és galériákat. Július 4-ét az Erie-tó partján ünneplik a buffalóiak koncerttel, tüzijátékkal.Érdekes lehet ellátogatni a helyi sport csapatok meccseire is. Mi baseball meccsre kaptunk meghívást ésHosszabb hétvégéken Torontóba és New Yorkba érdemes elutazni, mert ezek a városok jutányos áron megközelíthetőek hála a távolsági buszoknak.Torontoban egy magyar orvos látja vendégül a buffaloi cserediákokat, mióta világ a világ. A tradíció szerint az első este pörkölt galuskával a főfogás, amit a családi recept alapján készült almáspite követ. Az esti borozgatások során elképesztő történeteket tudhatunk meg a medicina nagyjairól, a kanadai egészségügyi rendszer fejlődéséről és eltűnt festmények csodás megkerüléséről… 
New York mindig rejteget új titkokat, így akkor is érdemes buszra szállni a Nagy Alma felé, ha már jártunk ott. Számos érdekes városnéző séta indul nap mint nap díjmentesen és mutatja be a város nem minden turista által ismert rejtekeit. Nyáron szabadtéri filmvetítést nézhetünk a Brooklyn Bridge Parkban, ahol a háttérben Manhattan fényei adják a hangulatvilágítást.A Metropolitan Múzeum egyik hátsó liftje felviszi a szemfüles látogatókat az épület tetejére, ahonnan elénk tárul a Central Park klasszikus felhőkarcolókkal szegélyezett látványa. A Guggenheim Múzeumba is érdemes „beugrani” annak, aki a kortárs művészet iránt érdeklődik, különösen egy szombat este, mert ilyenkor nincs fix áras belépőjegy.
Élményekben gazdag és tartalmas program volt, amit mindenkinek jó szívvel ajánlok. Ha bármi kérdésetek lenne, keressetek, örömmel segítek.
Jó utat!


Stark Klára
2019. szeptember

OB/GYN gyakorlat - utolsó hónap Buffalóban



Megkezdődött az utolsó hónapunk is Buffaloban – ezt különösen vártam, hiszen elérkezett a szülészet-nőgyógyászat gyakorlatom ideje, egy egész hónapot Dr. M. István rendelőjében tölthettem. Naponta 30 pácienst láttunk el, melyek között volt rutin éves nőgyógyászati szűrővizsgálat, várandósgondozás, fertőzések kezelése, colposcopia, és még sorolhatnám… A hónap végére már elmondhatom, hogy begyakoroltam a rutin nőgyógyászati vizsgálat lépéseit, sok lehetőségem volt keneteket is készíteni. Volt, hogy a betegellátást félbeszakította a szülőszobákból érkező várva várt hívás – egy „betegünknek” lassan megszületik a babája – ilyenkor gyorsan autóztunk a kórházba, ahol percek múlva már kezembe foghattam az újszülöttet. Hetente egy teljes napot lehetőségem volt a kórházban is eltölteni, így nagyon sok szülést láttam, császármetszéseken asszisztálhattam. Csodálatos élményekkel gazdagodtam ezalatt a hónap alatt.

Az utolsó gyakorlatunk megkezdése előtt New Yorkba látogattunk el egy hosszú hétvégére. Úgy gondolom, ezalatt az idő alatt a város legnagyobb nevezetességeit, leghíresebb kerületeit mind megnéztük. A One World Trade Center tetejéről csodálatos látvány tárul a városra, a MET épületén belül majdnem egy egész napot eltöltöttünk; Soho híres vásárlónegyedében, valamint a Central Parkban is sokat időztünk.

Utolsó hétvégénken M. István jóvoltából egy nőgyógyászati-radiológiai témájú konferencián vehettünk részt. A konferencia után pedig elkirándultunk még egyszer utoljára Kanadába, autózgattunk a Niagara folyó mentén, sőt, még igazi magyar kürtőskalácsot is ettünk a Niagara-on-the-lake nevű kisvárosban található Budapest bakeryben. A Niagara vízesést megcsodálhattuk naplemente után, kivilágítva is. Soha nem fogom elfelejteni azt a gyönyörű látványt.
Nagyon köszönöm a HMAA-nak, valamint a Campus Mundi ösztöndíjnak, hogy segítségükkel ezt a pár hónapot Buffaloban tölthettem.





Zakariás Sára
2019. szeptember

Roswell Park - onkológia, 9/11 Memorial

Az utolsó hónap telt el talán a leggyorsabban számomra itt Buffalóban. Már egészen otthonosan éreztem magam, valahogy megszoktam a kórházba vezető utat is. Ezt a hónapot a Roswell Parkban tölthettem, amely jelenleg az USA 14. legjobb rákkutató központja. Belgyógyászaton voltam, ahol két különböző oszály között mozogtam. Emlő és genitourethralis osztályokon voltam, itt a tumoros betegek rendszeres belgyógyászati vizsgálatát végzik. Ez a hónap azért volt érdekes, mert rajtam kívül nem voltak orvostanhallgatók ezeken az osztályokon, így tulajdonképpen szabadon mozoghattam. Rendszerint Dr. S. fellow mellett voltam, akivel együtt vizsgáltuk a betegeket, utána pedig referáltuk őket Dr. L-nek. Meglepő volt, hogy mennyi kísérleti stádiumban lévő terápiát alkalmaznak, nagyon jó sikeraránnyal. Legtöbbször ha egy beteg számára van egy lehetséges kutatási alternatíva, választhat a hagyományos és az új terápia között. Úgy éreztem, hogy nagyon sok időt foglalkoztak egy-egy beteggel és tényleg türelmesen válaszoltak minden kérdésükre még akkor is, ha azok néha meglepőnek tűntek. Gondolva itt arra a hölgyre, aki arról érdeklődött, hogy a férje kemoterápiás kezelése okozhat-e egészségkérosodást az unokájában. 

Ebben a kórházban lépten-nyomon kedves gesztusokba botlik az ember. Szinte minden nap van valamilyen koncert az aulában, és lehet találkozni édességet osztogató önkéntesekkel is. Szerintem mindenképp érdemes egy hónapot a Roswell Parkban is eltölteni, mert tényleg nagyon empatikus hozzáállással találkozik az ember.
A szeptember ismét remekül indult, hiszen elsején itt ünnepeltem a születésnapom. Nagyon megható volt, hogy itt is több ismerősöm személyesen felköszöntött és így igazán jól éreztem magam egész nap. A legmeghatóbb az volt, amikor a St. Jude közösség tagjai is felköszöntöttek, hiszen erre aztán tényleg nem számítottam. A legjobban a születésnapi skype falamat élveztem, ahonnan felhívtam a családomat és a barátaimat. Szerintem szinte egész nap ezt csináltam.

Itt töltöttük szeptember 11-ét is. Amikor New Yorkban voltunk, elmentem a 9/11 Memorial-ba, szóval megint kicsit képbe kerültem a történettel. Aznap összesen 4 repülőt térítettek el, utazásom során csupán egy repülő becsapódási színhelyén nem voltam. Kíváncsi voltam, hogy itt hogy emlékeznek vissza a tragédiára. A kórházban az emlékezésre buzdító feliratok voltak. A leglátványosabb nekem a buffaló-i vöröskereszt megemlékezése volt. Több száz amerikai zászlót szúrtak a földbe az áldozatok emlékére. Egy külön plakáton pedig a város halottai voltak láthatók. 

Időközben beköszöntött az ősz is Buffalóba, ami az időjáráson is meglátszott. Ebben az évszakban mindenképp érdemes magaddal esernyőt vinned, hiszen nem annyira kellemes a kórházi napod előtt teljesen elázni a negyven perces úton. A hónap közepén érkezett meg az egyik barátnőm Buffalóba, hogy egy évig a Calasanctius ösztöndíjprogram keretén belül tanuljon az egyetemen. Én, mint "őslakos", bevezettem a buffaló-i élet rejtelmeibe, megtartottuk a közös lángos estet is mindenki nagy örömére.

Már alig vártuk az utolsó amerikai hétvégénket, hiszen hivatalosak voltunk egy konferenciára. A szombat délelőttöt az egyik helyi radiológiai cég rendezvényén töltöttük, ahová Dr. M. I. jóvoltából jutottunk el. Legjobban a géndiagnosztikáról szóló előadás tetszett. Meglepett, hogy milyen sok esetben érdemes a rákos betegeknek elvégezni ezt a tesztet és hogy mennyi előnyre tehet szert az, aki még nem rákos, de a rizikócsoportba tartozik. A konferencián megismerhettem Dr. M. I. új munkatársát is, aki a továbbiakban a betegek jelentős részét látja majd el a rendelőben. Közösen ebédeltünk az egyik tradicionális buffaló-i helyen, ahol a már jól bevált chicken fingers-t kértem az elengedhetetlen kék sajtos szósszal és amerikai zellerrel. A délután és az este nagy részét Kanadában töltöttük, ellátogattunk a Budapest nevű kürtőskalácsos helyre, és megnéztük a kivilágított Niagara vízesést is. Sötétben néha mesebeli színe volt a sok megvilágítás miatt, a képet a hatalmas telihold tette teljessé. Vasárnap elköszöntünk a St. Jude közösség tagjaitól, akik ittlétünk alatt nagyon kedvesen támogattak minket. Ebédre megint hivatalosak voltunk M. G. és Dr. M. L. jóvoltából. Az itt tartózkodásom alatti legfinomabb desszerteket ettem abban az étteremben. Délután M. G.-hez mentünk, ahol madártej és rendkívül kellemes beszélgetés várt ránk.

Rengeteg pozitív élménnyel hagyjuk el Buffalót, nagyon örülünk, hogy itt tölthettük ezt a pár hónapot. Köszönjük a sok támogatást, amit ehhez kaptunk és a határtalan vendégszeretetet, amellyel itt találkoztunk. Lassan vissza kell csöppennünk az otthoni kerékvágásba, de ez a nyár mindig különleges lesz számunkra. 
Szuper volt minden, viszlát, Buffaló!

Lipp Mónika. 
2019. szeptember









Last month in Buffalo


Hi everyone!

This time it is unfortunately the last time I share my experiences with you: It is about my last month, still at Roswell Park; I could see a lot of different departments in Medicine. Every Monday and Friday I was at Head & Neck in the mornings, in the afternoon at GI. The other days I was either at the Myeloma, GI or Neuro Oncology clinic. Depending on how many patients come each day I usually stayed for roughly eight hours in the hospital. At Roswell Park you have the opportunity to see very interesting and rare cases, so especially as a medical student it is worth it rounding in different departments.

Apart from the opportunity to see a lot of different departments, this month I could travel a bit in the State New York and because of Labor Day – a national holiday in the US – I even went to Montreal, Quebec. First a little bit about Montreal: C’est si bon! This French-speaking city is considered the cultural capital of Canada and is a cosmopolitan celebration of Québécois style. Walking around the cobblestone streets and grand buildings of Vieux-Montréal gives you a taste of European flavor. I visited the Basilique Notre-Dame, a confection of stained glass, and I loved the Plateau Mont-Royal district with its quaint boutiques and cafés. The national dish in Quebec is poutine, which is French fries topped with squeaky cheese curds and brown gravy and was created in the Centre-du-Québec area in the late 1950s. Montreal chefs would make poutine to feed their staffs but had not dared to put it on their menus. That is why for many years, it was perceived negatively and mocked, and even used by some to stigmatize Quebec society. And nowadays, poutine is celebrated as a symbol of Québécois cultural pride.

In the State New York I went to Lake Ontario, Rochester and of course Niagara Falls. Rochester is a city on the southern shore of Lake Ontario in western New York and about 120 km east of Buffalo. This city was one of the United States first boomtowns due to the Genesee River Valley. Until 2010, the Rochester metropolitan area was the second-largest regional economy in New York State, after the New York City metropolitan area. Lining the streets of Park Avenue are cafes, shops, pubs, and restaurants. But what I liked most was the beach at Lake Ontario and the colorful trees nearby.
Niagara Falls is absolutely a must to see, especially from the Canadian side because from there you will have a beautiful view on the falls. At nights there is even a light show! On the Canadian side, Queen Victoria Park features gardens, platforms offering views of both the American and Horseshoe Falls, and underground walkways leading into observation rooms. The observation deck of the nearby Skylon Tower offers the highest view of the falls, and in the opposite direction gives views as far as Toronto! From the U.S. side, you absolutely need to go to Goat Island, from where there are the Three Sisters Islands and a walking path that enables views of the the Niagara River, the gorge, and all of the falls.

Last but not least I would like to thank you for reading my blog and for your interest in my experiences in the U.S.A.



Réka Lumbach





2019. szeptember 8., vasárnap

Neurológia gyakorlat

Eltelt a második hónap is itt Buffalóban. Egészen beleszoktam a tempóba, és kialakult az itteni rutinom is. Neurológián voltam gyakorlaton, így a Buffalo Generalba kellett bejárnom. 

Igyekeztem a reggeleimet futással kezdeni. A Delaware parkhoz nagyon közel lakunk, ezért arra terveztem meg a futóútvonalamat. Nyuszikat, mókusokat és piros hasú madarakat láttam legtöbbször a parkban reggelente, a többi futó és kutyasétáltaló mellett. Érdekes volt látni, hogy a hónap végére egyre sötétebbek lettek a reggelek, közeledik már az ősz. A reggeli futás után várt rám egy gyors reggeli és indultam is a kórházba. Az első két hetet az általános neurológián töltöttem D. S. senior rezidens csapatában. Amerikai orvostanhallgatókkal voltam együtt, de minden orvostanhallgatóra több mint egy orvos jutott, így nagyon jó tempóban tudtam tanulni. Mindig figyelmesek voltak és segítettek, ha valahol elakadtam. A neurológiai vizsgálatokat egy idő után már egyedül végeztem, de ha volt bármilyen kérdésem, a rezidenseknek mindig feltehettem. A második két hetet a stroke csapattal töltöttem. Ott sokkal nagyobb volt a pörgés. A legizgalmasabbak a stroke page-ek voltak. Ez úgy nézett ki, hogy amikor egy friss stoke beteg érkezett a klinikára, megcsipogtatták az egész stroke csapatot. Ilyenkor az volt a feladat, hogy minél előbb a beteghez menjünk és felmérjük a státuszát. Tényleg percek alatt ment ott az egész vizsgálat, hiszen a további beavatkozások szempontjából minden másodperccel időt nyerünk a beteg számára. Ebben a két kétben már egészen otthonosan éreztem magam a kórházban. Kezdtem kiismerni az egész rendszert és így egyszerűbb volt eligazodni. Volt, hogy a felettesünknek be kellett számolni egy általunk választott témáról. Ez azért volt nagyon jó, mert segített abban, hogy otthon is készüljünk és így egyre többet megértsünk a folyamatokból. 

Szerencsére azért utazásra is volt idő a hónapban. T. É. elvitt bennünket a közeli Fort Ontario-ba. Ez a hely Amerika jelentős történelmi emlékei közé tartozik, hiszen komoly harcok zajlottak a térségben. Nagyon jó volt az idő, az erődöt és a parkot is meg tudtuk nézni. A kirándulás vége felé lementünk az Ontario tóhoz. Rendkívül szép volt a kilátás és valahogy az egész tó olyan békés volt.

Ebben a honapban részt vettem életem első baseball meccsén is. A szállásról úgy indultam el, hogy nem annyira voltam tisztában azzal, hogy akkor ez az a játék, amit olyan fura alakú labdával játszanak vagy nem... Hát el kell hogy mondjam, nem vagyok egy hatalmas foci rajongó, de azt még mindig szórakoztatóbbnak találom. A buffalói csapat játszott a syracusei csapat ellen és végül a vendégek győzedelmeskedtek, A lelátó hangulata nagyon jó volt, talán ez vonzza oda a kedésbé lelkes rajongókat. 

M. K. jóvoltából elmentünk egy művészeti eseményre is. A festőknek/grafikusoknak 45 perc állt a rendelkezésükre, hogy egy képet alkossanak. Mindenki maga választhatta meg a technikát és a témát is. Miután készen lettek az alkotásokkal, árverásre bocsájtották a képeket. Nagyon jó volt látni, hogy mennyi ember jött el megnézni az alkotási folyamatot és azt, hogy az esemény végére minden festmény gazdára talált. Ez az esemény évente kétszer kerül megrendezésre itt Buffaloban, de szerintem Budapesten is lennének érdeklődő alkotók, látogatók.

Az egyik este M. L. tartott egy vacsorával egybekötött előadást a botox terápiáról. A botox krónikus migrén kezelésére irányuló kutatásaikról számolt be. Meglepő volt látni, hogy milyen sok ember szenved ebben a betegségben és hogy milyen nagy arányban érnek el ezzel a terápiával eredményeket.
A hónap legizgalmasabb utazása kétség kívül a new york-i kirándulás volt. Busszal vágtunk neki a távnak, ami bőven tartogatott meglepetéseket. Mivel a buszunkra oda és vissza is túlfoglalás volt ezért nem fértünk fel rá. Szerencsére sikerült a következő buszra helyet szereznünk mindkét esetben, így megoldódott a problémánk. A hétvége főleg városnézéssel telt. Nekem az egyik legmeghatározóbb a 9/11 múzeum volt. Emlékszem a tragédiara, mindig is érdekeltek az ilyen történelmi reljélyek. Tényleg megrendítő volt látni, hogy mi tőrtént ott alig pár óra leforgása alatt. Be tudtunk menni a Metropolitan és a Guggenheim múzeumba is, ahol csodás alkotásokat láthattunk. Hatalmas gyűlyteményük van, tele a legnagyobb festők, szobrászok alkotásaival. New York-ban a legnyüzsgőbb rész számomra a Times Square volt, a rengeteg turistával. Ellátogattunk a Central Parkba is, tényleg megnyugtató, békés ám mégis élettel teli pontja ez a városnak.
Utolsó rotációmat a Rosewell Park Centerben kezdem, remélem az eddigiekhez hasonlóan élvezni fogom az amerikai gyakorlatot.









Lipp Mónika
2019. augusztus

Augusztus Bufflaóban, gyermekneurológia gyakorlat


Az augusztusi hónapot a John R. Oishei Children's Hospitalban tölthettem, ahol a gyermekneurológia csapattal dolgoztam együtt. A napjaink az általános neurológián töltöttekhez képest kevésbé voltak feszítettek, általában reggel 8-tól délután 4-ig tartott a munka. Délelőtt a csapattal a bentfekvő betegeinket néztük meg, délután pedig a konzultációkkal, valamint a sürgősségire, és a járóbeteg ("expressz") neurológiai klinikára érkező gyerekekkel voltunk elfoglalva. Egyik nap még az egyik doktornő neurofibromatózis rendeléséhez is csatlakoztunk, amit különösen élveztem. Szenior rezidensünk pedig azokon a napokon, amikor kevesebb betegünk volt a megszokottnál, különböző fiktív esetek közös megoldásával tanítgatott minket. Nagyon sokat tanultam tőle például az epilepsziás rohamok kezeléséről. 
A gyakorlat mellett ebben a hónapban is számtalan lehetőségünk nyílt megismerni a környéket. 
Éva néni egyik szombaton elvitt minket a Fort Niagarához. Az erőd már több, mint háromszáz éve játszik fontos szerepet az ország történelmében. A helyről gyönyörű kilátás nyílik az Ontario tóra, tiszta időben még Torontót is látni a tópartról. A közeli parkban elfogyasztott szendvicsek után Éva néni megmutatta nekünk az egyik helyi templomot, amely kívülről a fél földgömbön álló Szűz Máriát ábrázolja. 



Következő héten egy baseball-meccsre látogathattunk el; a helyi, buffaloi csapat játszott Syracuse ellen. A játékot a második sorból volt szerencsénk végignézni a kihagyhatatlan hot-dog elfogyasztása mellett. Sajnos nem a Buffalo Bisons nyerte a meccset, de az estét így is hatalmas tűzijáték zárta. 




Augusztus első hétvégéjén Dr. F. P-hez látogattunk el Torontóba. Péter bácsi különleges, műkincsekkel teli háza és izgalmas történetei azonnal elvarázsoltak minket, arról nem is beszélve, hogy János bácsival minden este igazi magyar vacsorával vártak minket. A két nap során bejártuk Torontót: felmentünk a CN Towerbe, sétálgattunk a Distillary Districtben, ellátogattunk a Graffity Alley-be, és még számtalan más helyre is. 
Utolsó buffaloi hónapomat is nagy izgalommal várom, mely szülészettel és nőgyógyászattal fog telni. 



Zakariás Sára 
2019. augusztus

Második hónap Buffalóban


A cseregyakorlatom második rotaciója nőgyógyászat volt. A DENT Institut-ban töltöttem 4 hetet egy privát praxisban, ami az amerikai egészségügy egy új aspektusába engedett bepillantani. A praxishoz nagyon változatos betegcsoport tartozik és mivel egy közeli kórházzal szoros az együttműködés, jó választás ez a rotáció azok számára is, akiket különösen érdekel a szülészet.
Nőgyógyászati műteteken asszisztálhattam, betegek anamnéziét vehettem fel, szűrővizsgálatot és kisebb beavatkozásokat végezhettem és ez által nagyon praktikus tudásra tehettem szert.
A rendelő megközelítése hála a lakáshoz tartozó (változó állapotú) bicikliknek, nem jelent nagyobb gondot, de számítani kell jó fél óra tekerésre.
A hétköznapok fáradalmait aktív kikapcsolódás szakította meg hétvégente. Jártunk Torontóban, New York-ban, volt erdei sátrazás és segítettünk a helyi magyar közösségnek megünnepelni az államalapítást.

Stark Klára
2019. augusztus

New experiences in Buffalo - the second month


Hi everyone!

Thank you for continuing reading the next part of my blog 😊 It is unbelievable, the first two months have already passed here in Buffalo, time is flying so fast!! This month, I am at Leukemia, Internal Medicine at Roswell Park. The attendings here are rotating every week, so I shadow and round each week with a new attending. Most of the patients here suffer from acute myeloid leukemia and treatment is mostly chemotherapy. Students have the possibility to see a lot of bone mearrow biopsies and they can even join the attendings at the Laboratory Medicine, where the exact diagnosis and type of hematologic disease is made.

One weekend we visited Old Fort Erie with T. É., a lovely lady who taught us a lot about that special, historical place. Getting to Old Fort Erie means travelling to the edge of the Niagara River to experience the sights and sounds of a fort under siege at the War of 1812 National Historic Site. We joined British, First Nations, and American soldiers on a tour of the grounds and learned more about Niagara’s pivotal role in the War of 1812. Stepping back in time and reliving history by musket demonstrations and the annual Siege of Old Fort Erie Re-enactment was a unique experience. Even though 200 years ago it was a place of war, today it is a very pleasant, calm spot of New York.

We also had the chance to visit P. Bácsi in Toronto. One phone call - 2 days full board for three girls. As soon as he gets to know that we do not have any cranberry and orange jam at home, he rushes into the cellar and gets us also some typical Canadian maple syrup. Everything homemade, naturally. He is currently writing a cookbook with old recipes and adapts them to modern cuisine.  Obviously, he bakes himself as well - you can see his famous apple pie in one of the pictures with the „HMAA“ logo on top. And all that at the age of 94. Not only his cooking skills are amazing, he tells us a lot of impressive stories about his life: The experiences he has made and people he has met make your jaw drop. It is really instructive talking to him.

But now a little bit more about Toronto: Compared to Buffalo, it's a complete different experience. Lights, huge buildings, people on the street! Lots of people! We loved it. A mini New York City I would say. We walked a lot in the city, visited the beautiful Aquarium and the Distillery District which is a historic industrial quarter that is now used as an arts and entertainment district. It consists of several listed brick houses and is the largest collection of Victorian industrial buildings in North America. Built in 1832 by Gooderham and Worts, the destillery became the largest one in the world in the late 1860s, most of it was for export. Located at the port and connected to the railway network of the Canadian National Railway it had a good connection, not only to Canada.

In the attached pictures you can see Toronto skyline from the CN tower, which lies in the southern part of Toronto. It is a 553 meter high television tower and landmark of the city and was the highest television tower in the world from 1975 to 2009. It serves the telecommunications and the dissemination of over 30 television and radio programs. Even if the ticket to get all the way up to the top of the tower is not that cheap and even if you have to wait quite a lot until you get up there, the view is absolutely worth it!!! So I recommend it to everyone visiting Toronto! We tried to see as much as possible in these 48 hours, but on Monday work was waiting, so Sunday evening we had to go home.

To be continued in 4 weeks – bye for now!

Lumbach Réka
2019. augusztus






GI Surgery a Roswellben


Sebészettel kezdeni fejes volt a mély vízbe! Most, hogy sikeresen „partot értem” egy intenzív, de szép emlékként gondolok vissza erre a gyakorlatomra. Mindenkinek ajánlom a bepillantást az amerikai sebészek világába, aki reggel már csak forgolódik az ágyban és alig várja, hogy pirkadjon. Remek gyakorlat pecásoknak ;-)
Daily routine a Roswell Park GI surgery-n:
6-kor kezdtük az osztályos vizitet a rezidenssel, akihez a teljes rotációra be lettünk osztva. Érdemes előbb beérni és átolvasni a betegek előző napi dokumentációját, mert a hallgatók feladata referálni rezidensüknek.
A műtétek 7:30-8:15 között szoktak kezdődni. Laparotómiával; máj, hasnyálmirigy rezekciót, Whipple műtétet, vena cava inferior rezekciót graft beültetéssel és laparoszkóppal illetve Da Vinci robottal; nyelőcsövön, vastagbelen, végbelen végzett műtéteket és ezekkel kapcsolatosan urológiai és plasztikai beavatkozásokat láttam. A hallgatók bemosakodhatnak és asszisztálhatnak.
Ebédszünet nincs, de ha a délelőtti beavatkozás nem nyúlt hosszúra, akkor a délutáni előtt mindig volt időm enni valamit.
A délutáni-esti szabadidős programokat nem nagyon lehet előre tervezni, mert a munkaidő nagyon változó - átlagosan napi 9-10 óra, de előfordult, hogy késő estig bent voltam a kórházban. 
A csütörtöki napok ambuláns rendelésen teltek. Itt ismerhettem meg közelebbről az amerikai orvos-beteg viszonyt és kommunikácót.
Lehetőség volt továbbá gasztroszkópiát, colonoszkópiát nézni és ezekkel kapcsolatos kisebb beavatkozásokhoz asszisztálni.

A hétvégéket az első hónapban Buffaloban és környékén töltöttük. Sokat jártunk vendégségbe, piknikezni, szabadtéri színházba, koncertre, néztünk tűzijátékot a tóparton és megkóstoltuk Buffalo ízeit a helyi street food fesztiválon.


Stark Klára
2019. július

Első hónap: esküvő, OB/GYN gyakorlat, utazás


Amerikai utazásomra már igazából több, mint hat éve készültem. Még középiskolás koromban hallottam erről a lehetőségről és tudtam, ha felvesznek az orvosira, biztos jelentkezem. Szóval elhihetitek, hogy mennyire örültem, amikor kiderült, hogy jöhetek. Ráadásul nyáron.
Időben kész lettem a vizsgákkal, így már azt hittem semmi nem választhat el a kiutazástól. Sajnos ez nem így alakult, mert nem küldték el időben a vízumhoz szükséges dokumentumokat Buffalóból. Ezért át kellett foglalni a repjegyemet és ugrott egy öt napos New York-i városnézés is. Sürgősségi időpontot kaptam a nagykövetségre, reggel átvettem a vízumom, délben már a reptéren voltam. A repülőn nagyon kevesen voltak, így eddigi legkényelmesebb utazásomon vehettem részt. Egy éjszakát töltöttem New Yorkban, reggel Charlestonba utaztam az unokatestvérem esküvőjére. Szerencsére volt pár napunk ott együtt a családdal, a vőlegény apukája készítette az első amerikai hamburgeremet a barbecue partin. Gyönyörű volt az esküvő, mintha egy mesében lettem volna.



Mielőtt Buffalóba mentem volna, útba ejtettem Washingtont. A kedvencem a Natural History múzeum volt. Az tetszett a legjobban, hogy a múzeum személyzete mindenkivel foglalkozott, ami teljesen különbözött az eddig tapasztaltaktól. Még a csótánysimogatót is kipróbáltam.



Persze a National Air and Space múzeumot se lehetett kihagyni. Kicsit nehezemre esett megkülönböztetni a különféle űrsiklókat és szkafandereket, de tényleg lenyűgöző volt ezeket így együtt látni. A második világháborús emlékműnél lehet lábat áztatni, ami nagyon jól esett, mert iszonyatosan meleg volt.
Végre elérkezett az idő és leszálltam Buffalóban. Valahogy kicsit olyan érzésem volt, hogy már ismerem ezt a helyet, nem tűnt idegennek. Másnap indultam tovább Torontóba, ahol igazából az emberek nyitottsága fogott meg. Nagyon európai az a város, szóval ott sem éreztem magam nagyon idegennek. Visszafelé pedig végre lehetőségem volt megnézni a Niagara vízesést. Hát őszintén szólva egy egész napot el tudtam volna ott tölteni. Olyan hatalmas és pezsgő, sokszínű és mesebeli, hogy nehéz szavakba önteni.



A sok utazgatás után megkezdtem a szülészet-nőgyógyászat gyakorlatomat M.I. rendelőjében. Az előttem szólók már leírták, hogy mennyire szuper is ez a gyakorlat, én is nagyon jól éreztem magam. Rengeteget segített, hogy csak egyedül voltam orvostanhallgató, így lehetőségem volt a gyakorlati dolgokat is jól elsajátítani.
A gyakorlat elején volt július negyedike, amit a lányokkal együtt a tóparton ünnepeltünk. Kis borozgatás, beszélgetés. Szerintem ott kezdtük el megismerni jobban egymást, mert a hétköznapok azért elég sietősen telnek.



Szerencsére szinte minden hétvégén van valami programunk. A legérdekesebb az volt, amikor elmentünk Fillmoreba az iskolatáborba. Szerte Amerikából érkeztek gyerekek, akik két hetet azzal töltenek, hogy fejlesztik a magyar tudásukat. Amikor megérkeztünk a táborba és a gyerekek gyakorolták a magyar feltalálók neveit arra gondoltam, hogy mennyire tisztelem őket ezért. Nyáron, amikor a többi gyerek pihen, ők igazából egy táborban órákon vesznek részt. Rékával a tábori „sebesülteket” láttuk el a hétvége folyamán, de szerencsére nem volt sok dolgunk. Köszönjük F.P. és felesége F.K. vendégszeretetét, azt, hogy elvittek minket a táborba. Ami még nagyon érdekes volt, hogy a hazavezető úton láttuk pár tagját az amish közösségnek. Olyan volt az egész élmény, mintha visszarepültünk volna kicsit az időben




Ebben a hónapban elég sok orvostanhallgató volt itt Buffalóban, akik az itteni magyarok vendégszeretetét élvezték. Az egyik hétvégén M. L. vendégül látott minket, így jobban megismertük a többieket is. Sárával és Klárával még a hajókázást is kipróbáltuk, meglepően sikeresen irányítottuk a csónakot.



A következő gyakorlatom a neurológia lesz. Hihetetlen, hogy már csak két hónap van hátra!


Lipp Mónika
2019. július

Neurológia gyakorlat - Taste of Buffalo esemény


Megérkezésemet követően még majdnem egy hetem volt a gyakorlat megkezdéséig. Ez az idő tökéletes volt arra, hogy hozzászokjak a hatórás időeltolódáshoz, és megismerjük az itteni magyarokat. Első vasárnap Dr. M. I. elvitt minket a Magyar Házba, ahol egy finom vacsora mellett elbeszélgettünk. Másnap pedig a híres buffaloi chicken wingseket is kipróbáltuk az Anchor Barban.
Első gyakorlatomat a BGH (Buffalo General Hospital) neurológiai osztályán töltöttem, 2 hétig az általános neurológiába, 2 hétig pedig a stroke-csapat munkájába láthattam bele. A többiekkel ellentétben én amerikai orvostanhallgatókkal együtt vettem részt a gyakorlaton, akikkel a hónap során úgy összebarátkoztam, hogy szinte minden nap volt hazafelé fuvarom, így csak reggel kellett sétálnom.
A hónap első felében 7:45-re kellett a kórházban lenni. Ekkor egy táblán már mindenki a neve mellett megtalálta, hogy aznap melyik beteget kell megvizsgálnia, kikérdeznie. Sajnos mi, magyar hallgatók nem kapunk hozzáférést a kórház számítógépes rendszeréhez, viszont mindig találtam olyan rezidenst vagy hallgatót, aki szívesen kinyomtatta nekem a szükséges leleteket, laboreredményeket. A csapatot egy senior rezidens, Dr. K. M. vezette hihetetlenül precízen, aki a sok munkája mellett még arra is figyelt, hogy különböző játékos módszerekkel minket is tanítson. Egyik reggel például kis kártyákkal várt minket, mindegyik kártyán egy-egy kérdéssel a myasthenia gravis betegséggel kapcsolatban. Napközben volt időnk utánanézni a kapott kérdéseknek, majd amikor egy kis szabadidőnk volt, mindenki beszámolt a saját témájáról. Következő héten pedig különböző színű drótokból kellett megformáznunk az agy artériás rendszerét. A hosszú vizitek és a napközben érkező konzultációk miatt alig volt időnk pihenni, és a napjaink is hosszúak voltak, sokszor 5 körül engedtek minket haza. Az itt töltött idő alatt nagyon jól összeszokott a csapat, picit fájt a szívem, hogy két hét után ott kell hagynom őket.
A hónap második felét a kórház stroke-csapatával töltöttem. Itt korábban kezdődtek a napjaink, már 7 órakor a kórházban kellett lenni. A napközben érkező stroke-os betegek miatt a napjaink pörgősebbek voltak, időnk nagy részét a sürgősségi osztályon töltöttük.



Július második hétvégéjén került megrendezésre a városban a Taste of Buffalo, melyet már nagyon vártunk. Két napon keresztül a belváros utcáin lehetett kóstolgatni a különböző étterembódék kínálataiból. Egy központi sátorban vettük meg a jegyeket, melyeket aztán ételekre tudtunk beváltani. Móni és Réka ezt a hétvégét a magyar táborban töltötték, így Klárával ketten vágtunk neki a finomabbnál finomabb ennivalók megkóstolásának – a BBQ pork ribsektől kezdve a pulled pork tacon át a kihagyhatatlan fánkokig mindent kipróbáltunk.



Ez a hétvégénk nem telt unalmasan, másnap Dr. M. L. hívott el minket a Dent szervezésében megrendezésre kerülő piknikre. Itt megismertük a Dentben éppen neurológia gyakorlatukat végző orvostanhallgatókat, akik között volt egy debreceni srác is. A pikniken lehetett kickballozni és focizni – az ebben való részvétel alól „sajnos” felmentést kaptunk, így csupán a pálya mellől figyeltük az eseményeket egy finom fagyi társaságában.
Egyik csütörtökön pedig egy magyar házaspár, S. I. és S. Á. jóvoltából egy szimfonikus hangversenyre látogathattunk el. A Buffalo Philharmonic Orchestra jobbnál jobb darabokat játszott, szuper élményben volt részünk.



Zakariás Sára
2019. július

GYNECOLOGY - Roswell Park


GYNECOLOGY - Roswell Park

Wednesday night - exhausted from the long travel- I finally arrived at the apartment, where Klara and Sara waited for me. The very first thing I noticed was a wonderful smell: Sara has baked a banana cake. (She bakes so well, so we are lucky she is here 😊) The apartment was a surprise to all of us: much larger than we thought from the pictures, and the 7th floor has a wonderful view of the city.
The next day, Klara and I went to the obligatory briefing at Roswell Park. The hospital is approximately a 35-minute walk, and it was nice that we could figure out together where to go. The hospital is incredibly modern, and the waiting room is like the lobby of a luxury hotel. The attached pictures show Roswell Park Hospital from outside, the view from 7th floor and the beautiful park. The experience of live music when you enter the ground floor enhances that experience. I have heard of the famous bell in the hospital waiting room before, but it was an incredible feeling to hear in person: for someone to ring it means they are healed. People then start clapping loudly, whistle and go hugging and congratulating him. That is a very nice tradition and it shows how open and uninhibited Americans are.
Our first weekend was in a familiar atmosphere. On Saturday, Dr. M. took us out to buy some food by car, so fortunately, we did not need to carry heavy bags and he has invited us for lunch. We had roast beef, French fries and very-very sweet milk shakes. Later that afternoon he even took us to the Hungarian American Social Club where Hungarians living in Buffalo meet regularly. For dinner they offered us karfiolleves, székelykáposzta, petrezselymes krumpli with chicken and last but (not least) we even had Dobos Torta (!). After that we saw together the film „Itt élned, halnod kell”. It almost felt like being at home.
My first rotation was in Gynecology. Here, for the most part, I was with Zs.E., a doctor who left Hungary more than 10 years ago. I was lucky to learn a lot from her, not only professionally but also humanly. I highly recommend the gynecological practice to everyone: usually it was approximately 8 hours a day, so not overwhelming at all, and depending on your interest, you could choose to be in the operating room or the clinic. Even if I am not that fond of surgeries, I wanted to see surgeries because for a lot of them they use the DaVinci robot, and through the monitors I was able to follow in 3D. It is also interesting to experience on my own skin what it is like to work in a truly "international" team, as more than half of the doctors here are non-American; most came from India, Africa and South America.
What I highly recommend to students for the following summer rotations is the unique Buffalo outdoor theater in Delaware Park where students from SUNY Buffalo work alongside professional actors and you can enjoy their Shakespeare play for free! You may even bring lawn chairs and/or blankets, food, soda, water, wine, beer, etc. 
To be continued in 4 weeks, bye for now 😊


Réka Lumbach
July, 2019.






2019. június 11., kedd

Búcsú Buffalótól - gyermekneurológia



Az utolsó heteimet Buffaloban szintén a gyermekneurológián töltöttem, ahol a megszokott napirend mellett tovább tudtam mélyíteni a tudásomat, mind általános mind gyermekneurológiából. A gyakorlat alatt sok betegünk a NICU-n (=neonatal intensive care unit) állt kezelés alatt, így több lehetőségem is volt újszülötteket és koraszülötteket vizsgálni, aminek nagyon örültem, mert korábban ebben nem sikerült elegendő tapasztalatot szereztem. A csütörtöki konferenciákon, a héten felmerült érdekesebb esetek elméleti hátteréről, friss kutatásokból tartottunk előadásokat, ezek segítettek tovább fejleszteni az angol nyelven történő előadókészségünket. A gyakorlat legnagyobb tanulsága azonban az, hogy olyan orvosokkal találkoztam itt, akik mind szakmai felkészültségben, mind a betegekhez való hozzáállásban, a családokkal való kommunikáció és kapcsolattartásban olyan példát állítottak elém, amire egész hátralévő orvosi pályafutásom alatt fel fogok nézni. Ezért az élményért és tapasztalatért nagyon hálás vagyok, köszönöm a HMAA-nak és a szövetség minden munkatársának azt, hogy lehetővé tette nekem és teszi a következő generációk számára is ezeknek a tapasztalatoknak a megszerzését. Továbbá köszönöm a Campus Mundi ösztöndíjnak, hogy a programban történő részvételemet anyagi támogatással lehetővé tette.
A gyakorlati idő utáni szabadidőt igyekeztem a szabadban tölteni, hiszen májusban már az igazi tavasz is beköszöntött Buffaloban. A házak előtti kertek különféle színekben pompáztak mutatva ezzel a lakóinak jó ízlését.



Tavasz Buffaloban

 A jó időt kihasználva ellátogattunk a Canalside-ra, ahol egy kellemes séta mellett amerikai hadi hajókat, tengeralattjárókat és harci repülőket is megcsodálhattunk.




Séta a canalside-on

Tavasztól keddenként Food Truck Showra kerül sor, ahol a helyi étteremek street food választékát lehet megkóstolni, a jó hangulatot az élő zene garantálta, melyre némelyek táncra is perdültek. A helyi gasztronómia egyik központja a Hertel Avenue, melyen rengeteg étterem, söröző, kávézó, fagylaltozó található, melyeket mi már a teraszon ülve élvezhettünk.
Még áprilisban találtunk a lányokkal kedvező áron repülőjegyet Bostonba, így az egyik hétvégét, a legtörténelmibb amerikai városban tölthettük. Végig sétáltunk a Freedom Trail-en ami a Függetlenségi Háború helyszíneit követi végig. Másnap pedig nem hagyhattuk ki, hogy ellátogassunk a világ legjobb egyetemének a Harvardnak a campusára.



Boston, Old State House: A függetlenségi nyilatkozat felolvasásának helyszíne

Május végén a Memorial Day a fronton elesett amerikai katonáknak állít emléket, ilyenkor mindenki BBQ party-t tart, illetve hatalmas leárazások vannak a boltokban, így mi egyik ismerősünk segítségével ellátogattunk a Niagara Falls településen található outletbe, ahol szinte minden nagyobb amerikai és európai márka képviselteti magát, outlethez hű árakon.
            Az utolsó buffaloi hétvégén a vásárlás mellett a természetbe is kiszabadultunk. Ellátogattunk „túrázni” az Eternal Flame-hez, ami egy helyi látványosság, és körülbelül 20 perc kellemes erdei sétával megközelíthető.   A vízesés mögött, az egyik sziklából földgáz szabadul fel, ami annak ellenére ég, hogy előtte és mellette vízfátyolt képez a vízesés.



Az Eternal Flame

Elérkezett a búcsú pillanata a buffaloi életünktől, nagyon hálás vagyok ezért a lehetőségért, rengeteget tanultam szakmailag, de főként látásmódban, mindezek mellett pedig olyan fantasztikus élmények értek melyekre egy életen át örömmel fogok visszatekinteni.  


Buffalot pedig stílusosan UB-s
 pulcsiban hagyom el


2019. június 4., Náray Annamária